امام خمینی رحمت الله علیه : بسیج میقات پابرهنگان و معراج پاك اندیشه اسلامی است .

بسم الله الرحمن الرحیم

 

تاریخچه مختصری از مسجد حسین ابن علی علیهما السلام ولی آباد شهرری

 

در سال 1345 به همت مرحوم حاج داود كلهر (ره) و به كمك افراد خیر محلی ، زمینی به مساحت 370 مترمربع واقع در جاده قم (بلوارشهید آوینی فعلی) نبش كوچه امام زاده ابوالحسن (ع) ( شهید رضا دشتی فعلی ) روبروی خیابان شیرو خورشید سابق ( شهید فدائی فعلی ) جهت احداث مسجد از شخصی بنام حاج مرتضی رفائی ( معروف به كربلائی مرتضی رفائی ) خریداری گردید . مرحوم حاج داود كلهر با جمع آوری پول های اندك مردم و افراد خیر و با استفاده از مرحوم استاد صادق ( حاج صادق علی اكبری) شروع به ساخت مسجد نمود. مسجد در سال 1346 آماده بهره برداری قرار گرفت . برای مسجد شبستانی به مساحت 170 مترمربع و صحن و راهروی مسجد به مساحت 200 مترمربع ساخت شد . از ابتدا برای استفاده  نماز گذاران یك حوض بزرگ در مسجد ساخته شده بود كه تا سالهای پیروزی انقلاب اسلامی از آن استفاده می گردید .

باپیگیری مرحوم حاج داود كلهر ، با اینكه فقط سه كوچه ابتدائی محله ولی آباد از آب لوله كشی تهران بهره مند شده بود و بقیه محل تا پیروزی انقلاب اسلامی از آب شرب بهداشتی محروم بودند ، یك انشعاب از لوله مدرسه عالی پرستاری ( جهاد سازندگی فعلی شهرری واقع در خیابان شهید فدائی) برای مسجد وصل گردید .

برای اقامه نماز جماعت و ارشاد مردم مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج محمد حسین عبدالهی شاهرودی (ره ) از قم به شهرری دعوت شدند و ایشان بعنوان اولین امام جماعت مسجد این مسئولیت را بعهده گرفتند .

متأسفانه در آبان ماه سال 1383 حضرت حجت الاسلام و المسلمین شاهرودی پدر شهید جعفر عبدالهی كه حدود 35سال امام جماعت این مسجد بودند و در سنگر امام جماعت به ارشاد و هدایت مردم ، خدمات شایانی را به این محل كرده بودند دارفانی را وداع كردند و مردم از فیض وجودشان محروم شدند . ( روحش شاد ) . پس از آن هیئت امنا با همكاری ستاد ائمه جماعات شهرری به جای ایشان حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد فقیه زاده كه از روحانیون خوشنام و وعاظ معروف منطقه می باشند را بعنوان امام جماعت برگزیدند كه هم اكنون نیز مردم تحت ارشادات ایشان در جماعات حضور پیدا می كنند .

با كناره گیری حاج داود كلهر حدوداً به مدت سه سال مرحوم حاج غضنفر صنوبری امور مسجد را انجام می دادند . اما بعد از مرحوم حاج غضنفر صنوبری ، مدت چند ماهی مرحوم مشهدی صفر یزدی امور مسجد را زیر نظر حاج آقا شاهرودی انجام می دادند تا اینكه تقریباً از سالهای 1361-1360 هیئت امنای فعلی ( حاج غلامرضا قنبریان ، حاج حسن شریعتی و حاج قاسم ماشاءاله ) در این مسجد به فعالیت مشغول هستند كه خدمات بسیار ارزنده ای در طول این سه دهه انجام داده اند كه از عمده ترین آنها می توان به تعمیر اساسی مسجد در سال 1380 ، خرید دو باب منزل مسكونی پشت مسجد و تبدیل یكی از آنها به آشپزخانه ، تغییر كاربری زیر زمین و تبدیل آن به یك واحد تجاری ، ساخت ساختمان روی راهرو و سرایداری ، مسقف كردن حیاط مسجد ، نصب تابوی بزرگ كاشی كاری شده حرم های كربلا ،كنبد خضرای نبوی و كعبه منوره را نام برد .

اولین خادم و سرایدار این مسجد مرحوم مشهدی یوسف رومی سیار ( پدر بزرگ شهید یحیی نظری ) و پس از فوت ایشان تا پیروزی انقلاب اسلامی فرزندش آقای علی رومی سیار این مسئولیت را برعهده داشتند . از سال 1357 مدتها مرحوم مشهدی محمد قمی نژاد به عنوان خادم و پس از وی مرحوم مشهدی رسول     و سپس دو نفر افغانی به نام های سید و گل محمد خادم بوده اند و پس از ایشان بیش از دو سال حاج محمد شیرازیان این مسئولیت را بر عهده داشتند و هم اكنون نیز این افتخار به آقای حسن خاك شیرایه سپرده شده است .

درهمان سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بمناسبت های مختلف مذهبی از شخصیت های بزرگی مانند مرحوم كافی ، حضرت آیت الله خزعلی و ... برای سخنرانی دعوت بعمل می آمد .

در سالهای 1356 و 1357 كتابخانه و نوارخانه مسجد در قسمت طبقه بالا با هدایت حاج آقا شاهرودی ( ره ) توسط آقایان حسن عبدالهی ( آقا زاده حاج آقا ) و خلیل پور حافظ با دو قفسه كتاب كه غالباً كتابهایی در حد سنی نوجوانان و جوانان بود آغاز بكار كرد . در سال 1358 مكان فعلی بسیج سلمان فارسی به عنوان مكان فرهنگی و كتابخانه شروع به ساختن شد و در سال 1359 برای استفاده آماده گردید . اما با شروع جنگ تحمیلی و نیاز مبرم به مكانی جهت استفاده بسیجیان عزیز این ساختمان تحویل بسیج گردید .

در آذر ماه 1358 همزمان با فرمان تاریخی حضرت امام  خمینی رحمت الله علیه به همت جوانان متعهد محل كه غالباً عضو انجمن اسلامی محل بودند بویژه برادران شهید محمد تقی پور منفرد ، حسین حسن زاده ، رضا آقایی و خلیل پور حافظ بسیج محل با نام سلمان فارسی شكل گرفت و برادر آجرلو از برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش نظامی جوانان راشروع كردند . بنابر این درمسجد حسین ابن علی علیهماالسلام از اولین مساجدی بود كه پایگاه بسیج درآن شكل گرفت .

اولین اعزام های بسیجیان این مسجد قبل از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به استان های سیستان و بلوچستان (برادران : شهید حمید قلنبر ، حسین حسن زاده و خلیل پورحافظ) و كردستان (برادران : احمد رجلانی و مرتضی رضائی ) در تابستان سال 1359 انجام گرفت . بحمدالله این پایگاه از فعالترین پایگاههای بسیج شهرری بوده و هست .

زمانی كه در سازماندهی جدید بسیج توسط سپاه نواحی ( حوزه ) های بسیج پیش بینی شد ، این مسجد بعنوان ناحیه 6 شهرری سازماندهی و مدیریت 14 پایگاه را بعهده گرفت .

از مسئولین ( فرماندهان ) این پایگاه به ترتیب می توان از برادران حسین حسن زاده ، خلیل پورحافظ ، محمود تقوایی ، اسدالله كلهر ، احمد حسن زاده ، محمد ماشاءالله ، محمد عابدینی ، كاوه ذاكری ، محمد عباسی ، علی اكبر پور حافظ ، سید ابوالفضل برغمدی ، ابوالفضل بابائی ، سید حسن حسینی بصیر (برغمدی ) ، ابراهیم قنبریان و هم اكنون سامان ارسنجانی نام برد .

محله ولی آبادقبل از پایان جنگ به این وسعت و تعداد جمعیت نبود ، با این حال بسیج این محل شهدای زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی كرده كه اولین شهید این پایگاه شهید جلال پور حسن می باشند . بعداً ادامه جنگ و اعزام های پی در پی باعث شد كه این پایگاه ها فعالانه در این امر مقدس فعالیت داشته باشد كه به مرور تعدادی از بهترین اعضای این پایگاه به خیل عظیم شهدا ، جانبازان و آزادگان به پیوندند كه اسامی و زندگی نامه آنها انشاء الله در كتابچه ای دیگر بهمراه وصایای آنها انشاء تدوین و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت . تعداد از اعضای بسیج نیز به مرور از دنیا رفتند كه اسامی آنها نیز در همان یادآوری خواهد شد . ( یادشان بخیر و روحشان شاد )

تعداد دیگری از اعضای اولیه بسیج ادامه تحصیل دادند و بحمدالله از بین آنها تعداد قابل توجهی افراد با تحصیلات عالی هم اكنون در سطوح مختلف نظام جمهوری اسلامی به فعالیت و خدمتگذاری مشغول هستند و هم اكنون این سیر در بسیج محل ادامه دارد .

در مسجد حسین ابن علی علیهماالسلام اولین شورای اسلامی محلی زیر نظر مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالله حسینی كه از دوستان حاج آقا شاهرودی و امین مردم محل بودند در سال 1359 همزمان با شروع جنگ تحمیلی و كمبود كالاهای اساسی تشكیل گردید كه اعضای آن عبارت بودند از آقایان : حاج روح اله فتحعلی ، حاج حسن رجلانی ، حاج سید محمود دهقانی ، خلیل پور حافظ ، داود سمائی و موحوم حاج قربان تاجیك و این شورا با افراد دیگری مانند آقایان مرحوم حاج قربان تاجیك ، ، حاج عباس بقائی ، علی اكبر پور حافظ ، رضا نصرالهی فرد ، حاج سید ابوالفضل برغمدی ، حاج حسن شریعتی در دوره های بعدی مدتها به خدمت به محل ادامه داد .

بحمدالله همیشه بین هیأت امنا ، بسیج و شورای محل زیر نظر امامان جماعت مسجد وحدت رویه وجود داشته و دارد و انشاءالله ادامه خواهد داشت .

اخیراً گلدسته های طلائی رنگ این مسجد با همكاری شورایاری محله و هیأت امناء نصب گردیده و دورنمای زیبایی را به مسجد داده است  . هم اكنون نیز به مناسبت های مختلف مذهبی مراسم بسیار با شكوه در این مسجد برگزار می گردد .

 

تهیه مطلب : حاج خلیل پورحافظ

Admin Logo
themebox Logo
/